Velká Británie

23. května 2010 v 10:52 | Matěj Rosulek
Název : Bitva o Británii (Bitva o Anglii)
Kdy : 10. 7.-31.10. 1940
Historické období : 2. světová válka
Kde : ve vzdušním prostoru zůčastněných stran
Kdo: Velká Británie s piloty dalších zemí (Československo,Polsko,Francie,Nový Zéland,Kanada,Belgie,JAR,USA,Irsko aj.) / Německo s italskou podporou

Důvod : Nacistické Německo připravovalo námořní invazi do Velké Británie, cílem bylo nejprve získat leteckou převahu nad kanálem La Manche před tuto invazí.

Průběh bitvy : Časově je bitva o Británii ohraničena výše uvedenými daty, mezi něž spadá největší počet bojových akcí tohoto střetu.V první fázi se německá Luftwaffe úspěšně soustředila na bombardování okrajových letišť, ale britský nálet na Berlín vyprovokoval Hitlera k odvětě, k náletům na Londýn.Ukázalo se však, že tak daleko od Německa se němečtí piloti potýkají s řadou problémů - stíhací letouny nedokázaly ochraňovat bombardéry po celou dobu letu, nad Londýnem mívaly už nedostatek paliva, dlouhý let dával Britům dostatek času k vytváření efektivních uskupení a německá letadla a piloty sestřelené nad nepřátelským územím bylo třeba považovat za definitivně ztracené, zatímco sestřelení britští piloti mohli, pokud tomu jejich zdravodní stav odpovídal, pokračovat po několika hodinách v boji v novém letadle.Koncem října bylo Hitlerovi jasné, že se mu zničit britské letectvo nepodaří a došlo k útlumu letecké činnosti.V následujícím roce 1941 byla většina Luftwaffe převelena na jiná bojiště, do Středomoří a na východní frontu.Účast československých vojenských pilotů v bitvě o Británii byla dána jejich odchodem z Československa a později Protektorátu různými cestami (např. přes Blízký východ,Polsko,SSSR,Francii) do zahraničí a jejich snahu začlenit se do příslušných útvarů armád Spojenců tak, aby mohli bojovat proti nacistickému Německu.Ve Velké Británii sestavila československá vláda (se svolením Velké Británie) tři československé stíhací perutě (squadron) RAF - 310. - základna Duxford - 12. 7. 1940, 312. - základna Duxford - 5. 9. 1940 a 313. - základna Catterick - 10. 5. 1941, a jednu peruť bombardovací - 311. - základna Honnington - 29. 7. 1940.Ze stíhacích perutí byla později, 3. 5. 1942, vytvořena stíhací letka (wing).Kromě toho českoslovenští letci sloužili také u dalších britských jednotek.Byly to 1.,111.,122. a 303. (polská) stíhací peruť, 68. noční stíhací peruť a 138. výsadková peruť. Do bitvy o Anglii se českoslovenští letci zapojili téměř od začátku, a to především 310. peruť, která byla 17. srpna uznána za operační jednotku pod společným britsko-československým velením (George D. M. Blackwood a Alois Hess). Úkolem perutě bylo především hlídkovat nad mateřskou základnou Duxford a chránit lodní konvoje u východního pobřeží Británie. Peruť zaznamenala řadu bojových úspěchů, např. :
- 26. 8. 1940 - první střet s nepřítelem, sestřelení tří nepřátelských strojů
- 31. 8. 1940 - šest ověřených sestřelů a jeden pravděpodobný
-   3. 9. 1940 - šest ověřených sestřelů a dva pravděpodobné
-  9. 9. 1940 - čtyři ověřených sestřelů a tři pravděpodobné
- 15. 9. 1940 - (tzv. Den bitvy o Británii)- devět sestřelů
- 18. 9. 1940 - šest ověřených sestřelů a jeden pravděpodobný
- 27. 9. 1940 - jeden ověřený sestřel a dva pravděpodobné
V říjnu změnila Luftwaffe taktiku a místo denních začala podnikat noční lety, s podzimem také přibývalo neletového počasí.
K 31. 10. 1940 se považuje bitva o Británii za ukončenou.

DŮSLEDKY : Podle historiků se jako účastníci bitvy o Británii uznává celkem 2440 britských a 510 zahraničních pilotů (z toho 84 Čechoslováků), kteří v tomto období podnikli alespoň jeden operační let. Do 31. října 1940 sestřelili pravděpodobně a 6 poškodili. Po dobu celé jejich bojové činnosti v rámci RAF za 2. světové války
si připsali na konto celkem 365 sestřelených (či silně poškozených) nepřátelských letadel a šest sestřelených raket V1. Za tyto úspěchy zaplatilo 531 příslušníků československého letectva svým životem. Nacistickému Německu se nepodařilo zničit britské letectvo a tak nebyly vytvořeny předpoklady pro plánovanou německou invazi na Britské ostrovy. Hitler od ní proto také ustoupil.

ZAJÍMAVOST : Sir Winston Churchill ocenil britské stíhače v bitvě o Británii v Dolní sněmovně těmito slovy : ,,Dosud nikdy v historii válek nebyli zavázáni tak mnozí tak málo lidem ".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama