Nejdůležitější bitvy v českých dějinách-Sýrie

9. dubna 2009 v 16:44
Název:syrské tažení
Kdy:8.6.-11.7.1941
Historické období:2. světová válka
Kde:Sýrie a Libynon, oblast zvaná dříve Levanta
Kdo:Spojenci-Osa
přesněji:britské,australské,indické a francouzké (Svobodní Francouzi) jednotky a československé jednotky pod velením generála sira Henryho Maitlanda Wilsona-německé a francouzké (vichystické vč. cizinecké legie) jednotky v síle přibližně 45 000 mužů pod velením generála Henriho Dentze
Důvod:Levanta jako francouzká kolonie spadala pod francouzskou vládu ve Vichy spolupracující s nacistickým Německem a syrská letiště pod vichystickou správou mohla znovu posloužit pro mezipřistání německých letadel jako při nedávném arabském povstání v Iráku.
Průběh bitvy:Britská násilná okupace Levanty (operace Exporter) začala 8.6. 1941 ve dvě hodiny výpadem britských jednotek a jejich spojenců ze Zajordánska směrem na Libanon.Zpočátku snadný postup se začal komplikovat, když francouští vojáci na straně vichystů nevyslyšeli výzvu Spojenců k přeběhnutí a nepodařilo se tak zabránit bratrovražedným bojům.I tak Spojenci postupovali dále do Levanty a po těžkých bojích obsadili 21.6. Damašek.Poté začala první jednání o příměří, mezitím však ještě Spojenci 3.7. dobyli Palmýru a 9.7. obsadili město Homs (Hims) a po jeho dobytí požádal francouzký vichystický generál Dentz o příměří.Palba byla zastavena 11.7. 1941, kdy Velká Británie dostala pod svoji správu celou Sýrii.Ti, kdo zůstali věrni vichystům, dostali možnost vrátit se do Francie, část z nich se však přidali přidala ke Svobodným Francouzům.11. československý pěší prapor-Východ pod velením podplukovníka Karla Klapálka set syrského tažení zapojil po týdenním přesunu ze Západní pouště 1.7. 1941 a o den později zaujal postavení v okolí syrského města Banjás s hlavním postavením na vyvýšenině zvané Beehive (Včelín).Tam byly 6.7. odstřelovány cizineckou legií.Československé postavení zasáhlo asi 20 granátů, jeden voják padl a tři byli zraněni.Podplukovník Klápek spolu s britským velitelem proto uvažoval o přesunu do městečka Šibaá asi 10 kilometrů daleko.Československá průzkumná hlídka v síle dvou čet a za doprovodu britského styčného důstojníka městečko Šibaá dobyla 9.7. ve čtyři hodiny, ale neudržela ho, když večer zahájila protiútok cizinecká legie.Do Banjásu se československá hlídka vrátila 10.7., následující den jiná československá četa opět dobyla Šibaá a prapor se rozvinul až k němu, ovšem již 12.7. dostal rozkaz zastavit další postup a vyčkat uzavření příměří.Po uzavření příměří sloužil 11. československý pěší prapor-Východ jako mobilní záloha britské 23. brigády, od poloviny srpna do začátku října 1941 potom jeho příslušníci vykonávali strážní službu na syrsko-turecké hranici.
Důsledky:Spojenci ztratili asi 2500 mužů,vichysté 3500.Letiště v Sýrii již sloužit k mezipřistávání německých letadel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama