Nejdůležitější bitvy v českých dějinách-Sokolovo

8. dubna 2009 v 20:55
Název:bitva u Sokolova
Kdy:8.3.1943
Historické období:2 světová válka
Kde:u vesnice Sokolovo v Charkovské oblasti (dnes Ukrajině nedaleko hranic s Ruskou federací)
Kdo:Spojenci-Osa
přesněji:1. rota 1. československého samostatného praporu (cca 350 mužů) s podpůrným sovětským dělostřeleckem-jednotky elitních tankových divizí Waffen SS ,,Adolf Hitler" a ,,Totenkopf"
Důvod:Po řadě sovětských ofenzív se postup Rudé armády začátkem roku 1943 zastavil v okolí Charkova.Sovětským jednotkám se zde nepodařilo vytvořit souvislou frontu, čehož německá armáda využila k protiútokům.Součástí bojů v této oblasti se stala také bitva u Sokolova, první bojové vystoupení československé vojenské jednotky.1.čs. samostatného praporu, v SSSR.
Průběh bitvy:Po výcviku v Buzuluku byla čs. jednotka podvelením plukovníka Ludvíka Svobody přepravena vlakem do stanice Valujka, odkud pěšky a kvůli hrozícím německým náletům převážně v noci doputovala do 350 kilometrů vzdáleného a čerstvě osvobozeného Charkova, kterého dosáhla 1.3. 1943.O den později došla k řece Mža a dostala rozkaz udržet bojovou linii a nepustit německé jednotky za řeku.Protože Mža byla ještě zamrzlá , bylo zřejmé, že německé tanky mohou přes led snadno přejet.Velitel L.Svoboda se proto rozhodl, že část praporu, jedna rota, řeku překročí a zaujme bojové postavení ve vsi Sokolovo za řekou.Ke splnění tohoto útoku se přihlásil velitel 1. roty (asi 350 mužů) nadporučík Otakar Jaroš.Bylo to zřejmě správné rozhodnutí, protože dobře opevněná vesnice představovala výhodný opěrný bod.K její obraně dále sloužilo dělostřelectvo a raketomety rozmístěné za řekou a 10 sovětských tanků T-34 jako záloha.Přesila německých jednotek v této oblasti však byla značná.Vlastní bitva začala 8.3.1943 ve třináct třicet útokem čtrnácti německých tanků na Sokolovo, sovětská děla a raketomet dokázaly obránit na ústup.Tím však zároveň také prozradily svoji pozici.Druhý německý útok o dvě hodiny později tak zničil dvě protitanková děla a jeden kulomet.Českoslovenští vojáci vyzbrojení protitankovými puškami věděli, ža tato zbraň není schopna prorazit čelní panciř německých tanků, a tak jim nezbývalo, než nechávat tanky projet a pokoušet se je zasáhnout ze strany a zezadu pod věž, případně do pásu nebo do motoru.Odrazili také několik útoků pěchoty, ale proti německé přesile jim kolem sedmnácté hodiny nezbylo než zaujmout kruhovou obranu u kostela.L. Svoboda jim chtěl na pomoc vyslat záložní tanky, ale hned pod prvním z nich se probořil led, takže pro obránce Sokolova nemohly nic udělat.Zároveň to však znamenalo, že přes řeku nemohou zaútočit ani německé tanky L. Svoboda tedy vydal kolem devatenácté hodině 1. rotě rozkaz k ústupu, ale protože bylo přerušené telefonní spojení a rozbitá radiostanice, do Sokolova se tento rozkaz nedostal a vojáci 1. roty pokračovali v boji až do tmy.Potom německé útoky ustaly a Čechoslováci mohli začít ze Sokolova ustupovat zpátky za řeku Mžu, čímž tato bitva skončila.Další obrana tohoto prostoru pokračovala následující den, kdy se dvě čs. roty opěět pokusily proniknout do Sokolova, ale německé obrana jim v tom zabránila.1.3. se díky zachycené depeši podařilo odhalit místo soustředění německých jednotek před útokem a sovětská palba je zlikvidovala.I tak ale Němci 15.3.1943 znovu dobyli Charkov, 1. čs. samostatnému praporu hrozilo obklíčení a musel se dát na ústup.
Důsledky:V Sokolovu ztratil 1. čs. samostatný prapor 86 padlých,20 zajatých a nezvěstných a 114 raněných, dále obě protitankové děla,7 protitankových pušek (z celkem 16),5 těžkých a 16 lehkých kulometů a 5 minometů.Německé stráty činily 300-400 mužů,19 kulometů a 6 obrněných transportérů.Udržené bojové linie na řece Mže pomohlo zbrzdir německý protiútok v Charkovské oblasti.
Zajímavost:Občanům protektorátu, kteří sloužili v zahraničních armádách, hrozila v případě zajetí jistá poprava, protože byli považováni za vlastizrádce a ne za nepřátelské vojáky.Takový osud stihl i československé raněné v lazaretu v Charkově,když ho znovu dobyli Němci-z dvaceti jich patnáct bylo zastřeleno na místě a pět dovezeno zpět do protektorátu k propagandistickým účelům.Podle dobovích novin s nimi byly pořádány v létě 1943 v Praze nejméně tři besedy o zoufalé situaci čs. vojáků v SSSR.Jejich další poválečný osud zůstává nejasný,podle dostupných informací měli být totálně nasazeni v Říši a nejméně jeden z nich se po válce dostal do sovětského pracovního tábora,gulasu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama