Nejdůležitější bitvy v českých dějinách-Kovářská

7. dubna 2009 v 15:11
Název:letecká bitva Kovářská
Kdy:11.9.1944
Historické období:2. světová válka
Kde:ve vzdušném prostoru nad obcí Kovářská (Schmiedeberg) nedaleko Vejprt v Krušných horách
Kdo:Spojenci-Osa
přesněji:letadla 8. letecké armády USA (100. a 95. bombardovací skupina s doprovodem 55. a 339. stíhací skupiny)-Jagdeschwan německé Luftwaffe
Důvod:Ochrana německého území přec nálety amerických bombardérů
Průběh bitvy:Několik minut po poledni byla formace amerických bombardérů Boeing B-17G (létající pevnost) letících bombardovat závody pohonných hmot v Ruhlandu nedaleko Dráždan nad Kovářskou napadena zezadu a z výšky velkou skupinou německých stíhaček, odhadem 50-70 stroji.Hned při prvním útoku byla řada amerických bombardérů zasažena, některé sestřeleny.V následném vzdušném boji došlo ke ztrátám na obou stranách.
Důsledky:Americká 100. a 95. bombardovací skupina ztratila v této bitvě celkem 33 strojů, z toho 11 bombardérů B-17G a z doprovodu čtyři stíhačky (Spitfire,North American P-51 Mustang).Na Kovářskou a její okolí dopadly 4 B-17G,jedno z nich zasáhlo dokonce místní školu.Další americký bombardér se zřítil u Božího Daru, ostatní až v Německu.Luftwaffe ztratila v této bitvě 37 stíhaček (Focke Wulf Fw 190 a Messerschmidt Bf 109).Celkem bylo v této bitvě na poměrně malém území sestřeleno přes 50 letadel.Přímo v bitvě padlo 51 amerických letců a přes šedesát jich bylo zajato, někteří raněni.Německá strana ztratila 22 padlých a devět raněných pilotů.Tato bitva se řadí nezi největší letecké střety nad kontinentální Evropou v období 2. světové války.
Zajímavost:V Kovářské bylo v roce 1996 založeno muzeum věnované této bitvě a každý rok se zde u příležitostí jejího výročí koná vzpomínková akce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama